Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemiecka Nagroda w dziedzinie Polityki Kulturalnej dla Josefa Schustera

#Niemcy #kultura #politykakulturalna #nagroda #Schuster

Niemiecka Rada Kultury (Deutscher Kulturrat) uhonorowała przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josefa Schustera Niemiecką Nagrodą w dziedzinie Polityki Kulturalnej (Deutscher Kulturpolitikpreis). Nagroda została przyznana po raz pierwszy. Josef Schuster otrzymał to znaczące wyróżnienie w uznaniu jego zasług na polu polityki kulturalnej i edukacyjnej oraz za stałą gotowość do dialogu, a także wkład, jaki wniósł do wymiany międzykulturowej i międzywyznaniowej oraz spoistości społecznej w Niemczech.

Wygłaszając laudację, minister stanu ds. kultury Monika Grütters podkreśliła jego niezwykłe zaangażowanie na rzecz „porozumienia i pojednania, solidarności i spójności w naszej demokracji”. Pośrednicząc między różnymi interesami i nurtami religijnymi wewnątrz wspólnoty żydowskiej i poszukując dialogu z innymi grupami społecznymi, dba on zarazem o „zdrowy klimat społeczny”, stwierdziła. Zwróciła też uwagę, że zainicjowany przez niego rok festiwalowy pod hasłem „1700 lat życia Żydów w Niemczech” („1700 Jahre jüdisches Leben in Deutschland”) pokazuje, iż stanowi ono inspirującą cząstkę niemieckiej historii i teraźniejszości. Obrazuje jednocześnie znaczący wkład judaizmu w bogactwo kulturowe Niemiec, a także w ich postęp i rozwój.

Josef Schuster, działający od wielu lat w Centralnej Radzie Żydów (największej organizacji skupiającej gminy żydowskie i stowarzyszenia krajowe w Niemczech) został w listopadzie 2014 r. wybrany na jej przewodniczącego. Odtąd reprezentuje organizację w kontaktach z politykami, mediami oraz innymi stowarzyszeniami i wspólnotami religijnymi. Schuster jest zarazem wiceprzewodniczącym Światowego Kongresu Żydów. Od 2020 r. jest też członkiem Niemieckiej Rady Etyki (Deutscher Ethikrat); zajmuje się m.in. zagadnieniami etyki w medycynie oraz kwestiami etycznymi z perspektywy żydowskiej.

W opinii minister Grütters, pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM), należy wyczulić społeczeństwo niemieckie na kulturę żydowską i historię Żydów w Niemczech oraz wzmocnić świadomość ich obecności w życiu społeczeństwa niemieckiego w opinii publicznej. Wyrazem tego przekonania jest fakt, iż BKM wspiera wiele projektów, które unaoczniają wielowiekową historię niemiecko-żydowską; dofinansowuje ponadto Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum) w Berlinie kwotą prawie 19 mln euro rocznie; angażuje się również w utrzymanie synagog żydowskich (m.in. w Augsburgu, Lubece i Kilonii). (MWM)

6 października 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/deutscher-kulturpolitikpreis-fuer-josef-schuster-1964488

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/juedisches-leben-in-deutschland-1892012

https://www.kulturrat.de/veranstaltungen/kulturpolitikpreis/

https://www.ndr.de/kultur/Livestream-Josef-Schuster-erhaelt-Deutschen-Kulturpolitikpreis,kulturpolitikpreis100.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640