Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemieckie „nie” dla ponownego członkostwa Rosji w G7

#Maas #Rosja #G7 #Trump

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” (27.07) przyznał, że Niemcy odrzuciły sugestię prezydenta Donalda Trumpa o przywrócenie Rosji członkostwa w grupie najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw ‒ G7 (poprzednio G8, gdy jej członkiem była Rosja). Udział Rosji w tym elitarnym gremium był ceną, jaką prezydent Bill Clinton zdecydował się w 1997 r. zapłacić za zgodę Moskwy na rozszerzenie NATO o Polskę, Czechy i Węgry. Natomiast usunięcie Rosji z G8 stanowiło jedną z retorsji świata Zachodu ‒ obok wprowadzonych sankcji ‒ zastosowanych po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r.

Prezydent Trump już kilkakrotnie sugerował konieczność przywrócenia członkostwa Rosji w G7; ostatni raz w ub. miesiącu, gdy rozmawiał telefonicznie z przywódcami „siódemki” o planowanym na czerwiec spotkaniu w Camp David. Do szczytu G7 w ub. miesiącu nie doszło ‒ został przełożony na wrzesień, co przywódcy państw, w tym kanclerz Angela Merkel, uzasadniali pandemią. Wywołało to irytację Trumpa, pozostała jednak na stole jego propozycja ponownego włączenia Rosji do gremium państw najbardziej rozwiniętych gospodarczo.

Informując o negatywnym stanowisku Niemiec i nie negując znaczenia członkostwa Rosji w tej grupie, minister Maas stwierdził, że dopóki nie nastąpi istotny postęp w rozwiązaniu konfliktu wokół Krymu oraz we wschodniej Ukrainie, to nie widzi szansy przywrócenia Rosji do gremium G7.  Szef niemieckiej dyplomacji określił stosunki z Rosją jako „obecnie trudne” w wielu dziedzinach. Jego zdaniem Moskwa powinna nie tylko przyczynić się do rozwiązania konfliktu na Ukrainie, ale także w Libii i Syrii. „To nie uda się bez Rosji, ale tylko z Rosją” podkreślił Maas. (JK)

https://www.presseportal.de/pm/30621/4662337

https://www.dw.com/en/maas-germany-against-us-push-to-let-russia-back-into-g7/a-54325313

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640