Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

NS2 − „Akademik Tscherski” rozpoczął pracę na wodach duńskich

#NordStream2 #NS2 #AkademikTscherski #Niemcy #Rosja #USA

W dniu 27.04.2021 r., po udanych testach, drugi rosyjski statek do układania rurociągów podwodnych, „Akademik Tscherski”, rozpoczął pracę na wodach duńskich. Biorąc pod uwagę natężenie prac i zaangażowane zasoby, z dużym prawdopodobieństwem należy spodziewać się szybkiego zakończenia prac nad Nord Stream 2. Inwestycja ta, oprócz wymiaru ekonomicznego, ma dla władz Federacji Rosyjskiej również wymiar geostrategiczny i prestiżowy.

Według założeń operatora − spółki Nord Stream 2 A.G. − gazociąg ma transportować z Rosji do RFN 55 mld m3 gazu rocznie. Według informacji firmy  ułożono już 95% gazociągu, a brakuje jeszcze ok. 93 km na wodach duńskich i ok. 28 km na wodach niemieckich.

Podtrzymywany sprzeciw nowej administracji amerykańskiej wobec projektu NS2 wydaje się mało skuteczny, pomimo uruchomienia sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w projekt. Przedstawiciele władz USA argumentują, że uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu będzie miało nie tylko wymiar gospodarczy, tak dla RFN jak i dla państw Europy Środowo-Wschodniej, szczególnie Ukrainy, która zmaga się z agresywną polityką rosyjską. Natomiast zwolennicy gazociągu NS2 podkreślają, że Amerykanie są zainteresowani tylko lepszymi możliwości sprzedaży do Europy ich skroplonego gazu ziemnego. (WO)

29 kwietnia 2021

https://www.rnd.de/politik/nord-stream-2-zweites-schiff-hat-mit-rohrverlegung-begonnen-YHWUGRRXKFE3JBF5EXCA6CBGZE.html

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/deutsch-amerikanische-beziehungen-101.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640