Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Pierwsza podróż J. Bidena do Europy pod znakiem budowy demokratycznego sojuszu wobec Chin

#Biden #Europa #Chiny #G7 #UE #NATO

Podczas swojej pierwszej, 8-dniowej podróży do Europy, rozpoczętej w środę 9.06.2021 r., prezydent USA Joe Biden weźmie udział w szczytach G7 i NATO oraz spotka się z przywódcami UE. Ważnym elementem agendy wszystkich tych wydarzeń ma być wspólna, transatlantycka polityka wobec Chin.

W ramach szczytu G7 w Cornwall (11-13.06) ma zostać ogłoszona nowa inicjatywa Build Back Better World (B3W), jako alternatywa dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Będzie to partnerstwo infrastrukturalne ukierunkowane na inwestycje w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów. W ramach B3W mają być zachowane wysokie standardy środowiskowe, transparentność i ochrona podstawowych wartości. Szczyt G7 odbędzie się z gościnnym udziałem Australii, Indii, RPA i Korei Płd. Dwa pierwsze państwa tworzą wraz z USA i Japonią grupę Quad, której ożywiona ostatnio współpraca jest odczytywana jako reakcja na systemowe wyzwania ze strony Chin.

Podczas szczytu UE-USA w Brukseli (15.06) obie strony chcą podkreślić bliską współpracę w polityce względem ChRL. Oczekuje się również zdecydowanych stwierdzeń dotyczących polityki Pekinu w Sinciangu, Hongkongu i wobec Tybetu. Ponadto ma zostać powołana europejsko-amerykańska Rada handlu i technologii (Trade and Technology Council). Celem Rady, której utworzenie Komisja Europejska zaproponowała już w grudniu 2020 r., ma być zbudowanie wspólnego frontu w zakresie reformy systemu gospodarczego i standardów technologicznych, które Chiny próbują obecnie redefiniować zgodnie z własnymi interesami.

Jak zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, również w komunikacie po szczycie Sojuszu (14.06) ma pojawić się „dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej” zapisów dotyczących Chin.

Europejska podróż Bidena pod znakiem budowy demokratycznego sojuszu wobec Chin jest kolejnym przejawem zachowania przez jego administrację twardego podejścia w rywalizacji z ChRL, prezentowanego wcześniej przez Donalda Trumpa, jednak uzupełnionego o aspekt współpracy sojuszniczej. W ubiegłym tygodniu władze amerykańskie ogłosiły pakiet inwestycyjny w wysokości 250 mld USD, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności USA względem Chin w obszarach takich, jak produkcja mikrochipów, sztuczna inteligencja, robotyka i technologie kwantowe. (TM)

10 czerwca 2021

https://www.handelsblatt.com/politik/international/eu-und-usa-us-praesident-biden-sucht-in-europa-verbuendete-gegen-die-hightech-diktatur-china/27267854.html?ticket=ST-11784212-s6Bg5dnBp93TezFIW3IH-ap6

https://www.politico.com/newsletters/global-translations/2021/06/07/natos-pivot-to-china-493144


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640