Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

„Querdenker” pod obserwacją Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji

#Verfassungsschutz #Querdenker #COVID-19

W dniu 28.04.2021 r. niemieckie media obiegła informacja wskazująca, że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz) objął obserwacją ruch „Querdenker”. Ponieważ charakter tego ruchu nie pozwalał na jego zaklasyfikowanie do żadnej z dotychczas istniejących kategorii obserwacji, takich jak ekstremizm prawicowy czy lewicowy, wprowadzono nową kategorię: „delegitymizacja państwa” (dosł. Verfassungsschutzrelevante Delegitimierung des Staates). Choć takie rozwiązanie może zaskakiwać, jest ono jednak dowodem, że Verfassungsschutz zajął stanowisko w toczącej się od kilku miesięcy debacie na temat tego, czy i jaki wpływ na „Querdenker” miały środowiska skrajnie prawicowe.

Środowisko „Querdenker” uformowało się w reakcji na obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19 i było odpowiedzialne za organizację tzw. koronademonstracji w różnych częściach Niemiec. Jest to niezwykle różnorodna grupa, obejmująca m.in. środowiska tzw. Reichsbürger i samorządców (Selbstvervalter) oraz antyszczepionkowców. Część z tych grup została już poddana obserwacji w niektórych krajach związkowych. Verfassungsschutz w Badenii-Wirtembergii poddał obserwacji grupę „Querdenker 711”, a w Hamburgu − „Querdenken 40” oraz „Hamburg steht auf”. Śladem tych krajów związkowych poszły także landy Berlin i Bawaria. Obserwacją objęto nie tylko grupy, ale również poszczególne osoby, które szerzyły w Internecie nieprawdziwe informacje na temat pandemii i nawoływały do podejmowania radykalnych kroków, wymierzonych we władze państwa.

Urząd Ochrony Konstytucji traktuje te grupy jako „zbiorowy obiekt obserwacji” na poziomie federalnym, podobnie jak ma to miejsce w przypadku salafizmu. Poddanie obserwacji oznacza, że środowiska „Querdenker” i osoby zidentyfikowane jako współpracujące z nimi będą inwigilowane przez służby bezpieczeństwa. (AK)

29 kwietnia 2021

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/verfassungsschutz-beobachtet-corona-leugner-szene-jetzt-bundesweit-a-43cd4bde-718f-4393-b7d1-835eb3e2dd7a

https://www.dw.com/en/germany-puts-anti-lockdown-querdenker-group-under-observation/a-57360414

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640