Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 101/2019

BERLIN WYKUPUJE MIESZKANIA OD PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI

#Berlin #mieszkania #DeutscheWohnen

Miasto Berlin wykupiło 670 mieszkań na historycznej alei Karola Marksa. Takie działanie zostało spowodowane protestami mieszkańców, których mieszkania miały zostać sprzedane największej niemieckiej firmie zajmującej się nieruchomościami ‒ Deutsche Wohnen. Lokatorzy obawiali się gwałtownego podniesienia czynszów za najem.

Ciąg budynków przy alei Karola Marksa to jeden z większych projektów budowlanych zrealizowanych w NRD. W latach 90. dokonano prywatyzacji mieszkań i miasto pozbywało się swojego majątku. Teraz, gdy ceny najmu potrafią wzrastać o 300% rocznie, miasto Berlin postanowiło zareagować i rozpocząć skup mieszkań na wynajem. Jest to pierwszy krok do zmiany polityki mieszkaniowej w stolicy Niemiec. Koszt zakupu szacowany jest na 90-100 mln euro. (PSA)

https://www.theguardian.com/world/2019/jul/16/berlin-buys-670-flats-on-karl-marx-allee-from-private-owner

 

INNOWACYJNY KOMPLEKS SIEMENSA W GÖRLITZ

#Siemens #Görlitz #Łużyce #Saksonia #Fraunhofer #innowacje #cyfryzacja #wodór

Przedstawiciele firmy Siemens, Wolnego Kraju Saksonia i Towarzystwa Fraunhofera w Görlitz podpisali w dniu 15.07.2019 r. deklarację intencji, dotyczącą zawarcia „paktu przyszłości” dla miasta i przeprowadzenia strukturalnej przemiany regionu Łużyc.

W Görlitz powstanie innowacyjny kompleks, który ma zajmować się tematami cyfryzacji, automatyzacji, energetyki, innowacyjnymi surowcami oraz technologiami produkcji. Działalność ma być nastawiona na ochronę środowiska; jednym z głównych tematów będzie możliwość zastępowania tradycyjnych źródeł energii ekologiczną technologią wodorową. Ponadto utworzony zostanie „campus innowacji” przeznaczony dla start-upów i większych przedsiębiorstw oraz instytuty badawcze i uczelnie.

Zgodnie z deklaracją, kontynuowana ma być produkcja turbin parowych do zastosowania przemysłowego, realizowana dotychczas w fabryce Siemensa w Görlitz. Jest to także krok wizerunkowy firmy, ponieważ fabryka stała się w związku z planami jej zamknięcia tematem kontrowersji i symbolem dyskryminacji wschodnich krajów związkowych. Z zatrudnionych w Siemensie w Görlitz 800 pracowników, 170 ma wkrótce stracić pracę; jednak dzięki nowym planom w ciągu 5 lat na campusie przewiduje się utworzenie 100 nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W dalszej perspektywie ta liczba ma się powiększyć dzięki przyciągnięciu nowych firm i instytucji.

Początkowo instytucje przeznaczają na projekt 30 mln euro. Jak podkreślił Michael Kretschmer (CDU): „Porozumienie Siemensa i Towarzystwa Fraunhofera to kamień milowy dla przyszłościowego rozwoju siedziby firmy w Görlitz oraz dla Łużyc jako regionu innowacyjnego”. (TM)

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” nr 162, 16.07.2019

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/siemens-und-sachsen-engagieren-sich-in-goerlitz-16277695.html

 

CHIŃSKA ARMIA PO RAZ PIERWSZY NA EUROPEJSKIEJ ZIEMI

#CombinedAid2019 #Feldkirchen #wojsko #współpraca #Niemcy #Chiny #USA

W dniach 3-17 lipca ponad 100 żołnierzy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wzięło udział we wspólnych ćwiczeniach dla sanitariuszy i medyków wojskowych Combined Aid 2019 w niemieckim Feldkirchen w Bawarii. Stronę niemiecką reprezentowało ponad 240 żołnierzy. Były to już kolejne wspólne chińsko-niemieckie ćwiczenia ‒ pierwsze odbyły się w  październiku 2016 r. w Chongqingu w południowo-zachodnich Chinach, gdzie medycy uczestniczyli w symulacji pomocy w razie trzęsienia ziemi.

Dla strony chińskiej ćwiczenia korpusu medycznego są doskonałą okazją do zaprezentowania się bez jednoczesnego ryzyka politycznego. Jest to również okazja do doskonalenia logistyki i organizacji wojskowej. Jednak jak tłumaczy emerytowany pułkownik Yue Gang: "W przyszłości armia będzie musiała chronić swoje interesy wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku. Wspólne zaufanie i  zrozumienie z siłami NATO może pomóc w znaczącej redukcji ryzyka konfliktu”.

Strona amerykańska krytycznie oceniła manewry chińsko-niemieckie. Eksperci Atlantic Council uznali ćwiczenia Combined Aid 2019 za propagandowe zwycięstwo Chin, które stawia Niemcy, NATO i USA w złym świetle. (PSA)

https://www.presseportal.de/pm/122038/4305323

https://link.do/XRs8q

 

BYŁY KANCLERZ AUSTRII ZATRUDNIONY W ROSYJSKICH KOLEJACH PAŃSTWOWYCH

#Kern #SPÖ #ÖBB #Rosja #RosyjskieKolejeŻelazne

Christian Kern (Socjaldemokratyczna Partia Austrii ‒ SPÖ), kanclerz Austrii w latach 2016-2017 oraz dyrektor generalny austriackich kolei Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) w latach 2010–2016, został zatrudniony w radzie dyrektorów Rosyjskich Kolei Żelaznych. Kern dał się poznać jako przeciwnik sankcji wobec Rosji. W 2017 r. na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu skrytykował politykę sankcji, wskazując na fakt, że Austria traci na nich gospodarczo.

Kern jest kolejnym byłym kanclerzem po Wolfgangu Schüsellu (Austriacka Partia Ludowa ‒ ÖVP), który znalazł zatrudnienie w radach nadzorczych rosyjskich firm. Warto nadmienić, że minister finansów w rządzie Kerna, Hans Jörg Schelling, został w 2018 r. doradcą Gazpromu. (PSA)

https://diepresse.com/home/wirtschaft/economist/5660535/ExKanzler-Kern-hat-nun-einen-Aufsichtsjob-in-Russland?fbclid=IwAR1muQ0WcudCr9D-spzlWXf86z6LRN1ck2pggpfPPQhzu3-hUuXE5lkNQ7M

https://www.derstandard.at/story/2000106371825/ex-kanzler-christian-kern-ist-nun-aufsichtsrat-der-russischen-bahn

POTOMKOWIE HOHENZOLLERNÓW CHCĄ ODZYSKAĆ PAŁAC CECILIENHOF I TYSIĄCE DZIEŁ SZTUKI

#Hohenzollern #GeorgFriedrich #Cecilienhof #sztuka #Grütters

Wielkie poruszenie w mediach niemieckich wzbudziła ostatnio informacja na temat roszczeń wysuwanych przez potomka Hohenzollernów, prawnuka ostatniego cesarza Wilhelma II,  Georga Friedricha Prinzen von Preußen, dotyczących zwrotu tysięcy dzieł sztuki należących ongiś do jego przodków, a obecnie znajdujących się w muzeach publicznych w Berlinie i Brandenburgii; książę domaga się też prawa do stałego i nieodpłatnego zamieszkania jego rodziny w Pałacu Cecilienhof (Schloss Cecilienhof) w Poczdamie, pałacu, którego renowacja zakończyła się w ubiegłym roku i kosztowała ok. 10 mln euro. W 2020 r. ma się w nim odbyć uroczystość i specjalna wystawa z okazji jubileuszu 75. rocznicy Konferencji Poczdamskiej.

Informacje o toczących się z Hohenzollernami rozmowach na temat zwrotu dzieł sztuki i innych roszczeń potwierdziła minister stanu ds. kultury Monika Grütters. Okazuje się, że były one prowadzone za kulisami, poufnie, z udziałem przedstawicieli federacji, władz Berlina i Brandenburgii już od kilku lat. Mają one na celu znalezienie trwałego rozwiązania względem różnych obiektów sztuki i zbiorów, co do których stosunki własnościowe są rozmaicie oceniane przez obie strony. W 1926 r. państwo pruskie  i rodzina Hohenzollern  zawarły de facto porozumienie dotyczące kwestii majątkowych; jednakże obie strony w różny sposób interpretują wyniki tych uzgodnień. W prowadzonych właśnie negocjacjach chodzi głównie o niejasności prawne zapisów tej umowy.

Przedmiotem kontrowersji są przede wszystkim obiekty znajdujące się w zbiorach należących do Niemieckiego Muzeum Historycznego (Deutsches Historisches Museum), fundacji Stiftung Preußischer Kulturbesitz oraz fundacji Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandebnburg. Wśród nich są m.in. historyczne meble, tekstylia, obrazy i memorabilia, eksponowane niegdyś w Pałacu Monbijou  ‒ nieistniejącym pałacu rokokowym w centrum Berlina, gdzie w 1877 r. mieściło się Muzeum Hohenzollernów; gmach ten został w czasie II wojny światowej mocno zniszczony i ostatecznie w 1959 r. całkowicie wyburzony. Co prawda obiekty te stanowią zaledwie 0,1% wszystkich przedmiotów i obiektów sztuki zgromadzonych w zbiorach państwowych, jednakże niektóre z nich mają dużą wartość i znaczenie historyczne.

Zarówno państwu, jak też rodzinie Hohenzollernów zależy na zawarciu polubownej, pozasądowej ugody, aby uniknąć w przyszłości sporów prawnych; jednakże negocjacje przebiegają bardzo trudno. Obecnie pozycje obu stron są nadal mocno od siebie oddalone, donosi biuro Grütters. (MWM)

https://www.maz-online.de/Brandenburg/Hohenzollern-fordern-Tausende-Kunstwerke-zurueck-und-wollen-ins-Schloss-Cecilienhof-ziehen

https://www.pnn.de/potsdam/aerger-mit-dem-kanzleramt-hohenzollern-wollen-zurueck-ins-schloss-cecilienhof/24587398.html

https://www.maz-online.de/Lokales/Potsdam/Politik-kritisiert-Hohenzollern-Forderungen-nach-Wohnrecht-auf-Cecilienhof-in-Potsdam

https://www.zeit.de/kultur/kunst/2019-07/prinz-von-preussen-hohenzollern-rueckforderung-kunst-kanzleramt

https://www.rbb24.de/kultur/beitrag/2019/07/zeitungsbericht-hohenzollern-ansprueche-kunstwerke.html

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640