Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 105/2019

SONDAŻE PRZED WYBORAMI W BRANDENBURGII I SAKSONII: SILNA POZYCJA AFD

#Brandenburgia, #Saksonia, #wybory do Landtagu

1 września br. w Brandenburgii i Saksonii przeprowadzone zostaną wybory do Landtagów. W obu graniczących z Polską krajach związkowych dojdzie do zmiany rządów. Według sondaży opublikowanych trzy tygodnie przed wyborami dotychczasowe koalicje – lewicowa koalicja SPD-Die Linke premiera Dietmara Woidke (SPD) w Brandenburgii oraz wielka koalicja CDU-SPD premiera Michaela Kretschmera (CDU) w Saksonii – po wyborach utracą poparcie większości parlamentarnej. Wyniki sondaży wskazują, że w obu krajach związkowych nie będzie zdecydowanego zwycięzcy wyborów, co zwiastuje skomplikowane rozmowy koalicyjne i konieczność formowania nowych koalicji. W porównaniu z poprzednimi wyborami (z 2014 r.) w obu krajach związkowych odnotowano znaczny wzrost poparcia dla AfD (z którą pozostałe partie nie zamierzają zawiązywać koalicji) oraz dla Zielonych. Największy spadek poparcia odnotowała SPD.

W Saksonii, wg opublikowanego 6 sierpnia sondażu (ośrodek INSA na zamówienie dziennika „Bild”), w zbliżających się wyborach najwięcej osób zamierza oddać głos na CDU – 28% (w poprzednich wyborach 39,4% głosów). Tuż za nią znalazła się AfD – 25% (9,7% w 2014 r.). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Die Linke – 16% (18,9% w 2014 r.), Zieloni – 12% (5,7% w 2014 r.), SPD – 8% (12,4% w 2014 r.) i FDP – 5% (3,8% w 2014 r.). Należy tutaj odnotować, że CDU zdołała w ostatnich tygodniach zdystansować AfD, która w czerwcowym sondażu tego ośrodka znalazła się na prowadzeniu (25% dla AfD, 24% dla CDU).

Wyniki sondażu ośrodka Forsa dla dziennika „Märkische Allgemeine” opublikowanego 9 sierpnia  pokazują, że w Brandenburgii różnice między pięcioma najsilniejszymi ugrupowaniami są niewielkie. Największym poparciem cieszy się obecnie AfD, na którą zamierza głosować 21% respondentów (12,2% głosów w 2014 r.). Na kolejnych miejscach znalazły się: CDU – 18% (23,0% w 2014 r.), SPD – 17% (31,9% w 2014 r.), Zieloni – 16% (6,2% w 2014 r.), Die Linke – 14% (18,6% w 2014 r.), FDP – 5% (1,3% w 2014 r.). Pozostałe ugrupowania (w tym Wolni Wyborcy – 4%) znalazły się poniżej granicy progu wyborczego (5%). (PK)

https://www.maz-online.de/Brandenburg/Forsa-Umfrage-der-MAZ-zur-Landtagswahl-Brandenburg-2019

https://www.merkur.de/politik/umfrage-hammer-vor-brandenburg-wahl-spd-ministerpraesident-spricht-schon-von-afd-sieg-zr-12528440.html

 https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/landtagswahl-in-sachsen-umfrage-cdu-liegt-vorn-afd-auf-rang-zwei/24876800.html?ticket=ST-7208550-aPE3Lo9s9rE4ETqst2s3-ap2    

 

SZYBKA INTEGRACJA UCHODŹCÓW W NIEMCZECH

#zatrudnienie #rynek pracy #imigranci

Niemiecki Instytut ds. Zatrudnienia (IAB) podał dane o integracji uchodźców w latach 2015-2018. Okazuje się, że liczba uchodźców znajdujących zatrudnienie jest znacząco wyższa niż przewidywano – ponad 400 000 osób znalazło pracę.

Co ciekawe, choć tylko 20% imigrantów ma wykształcenie wyższe, to aż połowa z nich pracuje na stanowiskach uznawanych za specjalistyczne. Wynika to z dużego zapotrzebowania niemieckiego rynku pracy na specjalistów. Szacuje się, że deficyt pracowników w RFN wynosi aż 1,6 mln osób. Coraz więcej firm oferuje nie tylko kurs języka niemieckiego, ale także specjalistyczne szkolenia przed podjęciem zatrudnienia.

Pomimo tych pozytywnych sygnałów liczba migrantów niepracujących lub pracujących tymczasowo pozostaje wysoka, co jest wyzwaniem dla samorządów i firm w najbliższych latach. (PSA)

https://www.welt.de/politik/deutschland/article198046743/Fluechtlinge-Integration-in-den-Arbeitsmarkt-weiter-als-erwartet.html

 

83 MILIONY DRZEW NA ROCZNICĘ ZJEDNOCZENIA

#wymieranie lasów #ochrona środowiska #einheitsbuddeln

Z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec Szlezwik-Holsztyn, główny organizator uroczystości rocznicowych, wystąpił z niecodzienną inicjatywą. Władze tego kraju związkowego zachęcają każdego obywatela RFN do zasadzenia drzewa, chcąc tym samym rozpocząć nową rocznicową tradycję. W samym Szlezwiku-Holsztynie planowane jest stworzenie kompleksu leśnego z 40 tys. drzew.

Inicjatywa ta jest jedną z licznych odpowiedzi na problem wymierania lasów w Niemczech, spowodowany długotrwałą suszą oraz w konsekwencji m.in. licznymi pożarami. Przykładowo w 2018 r. spłonęły lasy o powierzchni 3300 boisk sportowych. Z kolei wg szacunków specjalistów tylko w pierwszej połowie tego roku nieodwracalnemu zniszczeniu uległo 110 tys. ha powierzchni leśnej. Wymieranie lasów staje się zagadnieniem politycznym. W sprawę zaangażowała się Julia Klöckner (CDU), minister federalna odpowiedzialna m.in. za leśnictwo, która opowiedziała się za „masowym, pozbawionym zbędnej biurokracji programem zalesienia” oraz obiecała dodatkowe pieniądze na realizację tego postulatu. Na wrzesień tego roku zwołała narodowy szczyt leśny (Waldgipfel). Szczegóły szczytu nie są jeszcze znane. (BR)

https://einheitsbuddeln.de/home

https://www.bmel.de/SharedDocs/Videos/2_Landwirtschaft/Wald/Waldschaeden-Statement-Kloeckner-2019-youtube.html

 

AUSTRIACKIE KONCERNY INWESTUJĄ W WODÓR

# Austria #wodór #energia odnawialna

Trzy największe austriackie koncerny: Verbund AG (energetyka), OMV (wydobycie ropy i gazu) oraz Voestalpine (produkcja stali) planują rozpocząć jeszcze w 2019 r. nowy projekt energetyczny z użyciem wodoru. Austria już teraz pozyskuje 75% swojej energii ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć zaplanowany cel ‒ 100% w 2030 r. – niezbędne będzie użycie wodoru do magazynowania energii wyprodukowanej przez OZE ‒ twierdzi Wolfgang Anzengruber, prezes Verbund AG.

Anzengruber chwali wodór jako wszechstronny materiał o wielu zastosowaniach. Wodór ma tę zaletę, iż może być wykorzystany nie tylko jako źródło energii, ale także jako substrat w produkcji chemicznej czy paliwo zasilające kolej lub samochody. Ponadto jego użycie nie generuje emisji CO2 do atmosfery.

W Austrii przygotowywany jest już pilotażowy projekt trasy kolejowej w Tyrolu: Zillertal-Bahn, na której operować będzie pociąg zasilany wodorem. Koncerny planują także zbudować zakład do elektrolizy i pozyskiwania wodoru dla przemysłu petrochemicznego pod Wiedniem. (PSA)

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/erneuerbare-energien-wie-oesterreich-zu-europas-fuehrender-wasserstoff-nation-werden-will/24894284.html?fbclid=IwAR10ZJvhjx_Q2_JSkLFsH1LTVEBxqhDVFuB0xSq8uN6vZ75p8ymx62PDAnM


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640