Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 108/2019

PROCEDURA WYBORU NOWEGO KIEROWNICTWA SPD

#SPD #kierownictwo #konferencjeregionalne #referendum

W dniu 1 września br. upłynął termin zgłaszania kandydatów na stanowisko przewodniczącego SPD, które wakuje od momentu rezygnacji Andrei Nahles (3 czerwca br.). Zgodnie z uchwałą zarządu SPD z 24 czerwca procedura wyboru nowego kierownictwa partii składa się z czterech etapów, a preferowany będzie wybór dwuosobowego kierownictwa złożonego z kobiety i mężczyzny (team). W pierwszym etapie (do 1 września) przyjmowano zgłoszenia kandydatów, w drugim etapie (od 4 września do 12 października) mają się odbyć 23 regionalne konferencje, na których kandydaci będą prezentować własne programy, w dniach 14-25 października przeprowadzone zostanie wewnątrzpartyjne referendum, a zwycięski team/kandydat zostanie zaproponowany pod głosowanie podczas zjazdu SPD, który odbędzie się w dniach 6-8 grudnia w Berlinie. Zgodnie ze statutem SPD przewodniczącego wybiera zjazd partii.

W ustalonym terminie zgłosiło się 17 kandydatów na stanowisko przewodniczącego partii (osiem teamów i jeden kandydat indywidualny) reprezentujących różne frakcje w SPD. Lista kandydatów przedstawia się następująco: Christina Kampmann ‒ Michael Roth, Nina Scheer‒Karl Lauterbach, Klara Geywitz‒Olaf Scholz, Petra Köpping‒Boris Pistorius, Hilde Mattheis‒Dierk Hirschel, Gesine Schwan‒Ralf Stegner, Simone Lange‒Alexander Ahrens, Saskia Esken‒Walter-Borjans oraz Karl_Heinz Brunner. Pewną niespodzianką jest brak kandydatury przewodniczącego Jusos (partyjnej organizacji młodzieżowej) i przeciwnika udziału SPD w wielkiej koalicji Kevina Kühnerta, który poparł kandydatury S. Esken i W. Borjansa. Podczas pierwszej konwencji regionalnej, która odbyła się 4 września w Saarbrücken, swą rezygnację ogłosili S. Lange i A. Ahrens. Także oni poparli kandydatury S. Esken i W. Borjansa. (PK)

https://unsere.spd.de/kandidierende/

https://www.vorwaerts.de/artikel/regionalkonferenz-saarbruecken-so-war-auftakt-tour-spd-vorsitz

https://www.vorwaerts.de/artikel/sechs-wochen-tour-23-regionalkonferenzen-spd-parteivorsitz

 

LEGALNOŚĆ NIEMIECKIEGO BAUKINDERGELD BADANA PRZEZ KOMISJĘ EUROPEJSKĄ

#świadczeniarodzinne #Niemcy #UE #dyskryminacja

W odpowiedzi na interpelację belgijskiego europosła Pascala Arimonta (EPL) komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników  Marianne Thyssen poinformowała że Komisja Europejska sprawdza, czy niemiecki dodatek dla rodzin przy nabyciu lub budowie domu lub mieszkania (Baukindergeld) jest zgodny z prawem europejskim. Istnieje podejrzenie, iż warunek dofinansowania dotyczący położenia nieruchomości na terenie Niemiec dyskryminuje obywateli UE mieszkających na terenach granicznych.

Baukindergeld został uchwalony w ustawie budżetowej 5 lipca 2018 r. ze wstecznym obowiązywaniem od 1 stycznia 2018 r. i reguluje zasady państwowego dofinansowania nabycia lub budowy domu albo mieszkania przez rodziny. Prawo do Baukindergeld przysługuje rodzicowi, który buduje lub nabywa jako (współ)właściciel nieruchomość na terenie Niemiec w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r. z zamiarem zamieszkania w tej nieruchomości, mieszka razem ze swoim dzieckiem lub dziećmi, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia i na które jest wypłacany Kindergeld, oraz którego dochód całej rodziny, podlegający opodatkowaniu, w ostatnich latach nie przekroczył 90 000 euro w przypadku posiadania jednego dziecka, plus 15 000 euro kwoty wolnej na każde następne dziecko. Baukindergeld wynosi 12 000 euro (w Bawarii 15 000 euro) dla każdego dziecka, które mieszka z wnioskodawcą w momencie składania wniosku i jest wypłacany w 10 równych rocznych ratach po 1200 euro. (MW)

http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-8-2019-002147-ASW_EN.html

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/eu-kritisiert-deutsches-baukindergeld-16361270.html

https://www.mypolacy.de/muenchen,2865/s/artykuly/baukindergeld-nowe-swiadczenie-rodzinne-dla-inwestujacych-we-wlasna-nieruchomosc

 

OTWARCIE NOWEGO CENTRUM BADAWCZEGO CASUS W GÖRLITZ

#CASUS #innowacje #centrumbadawcze #Görlitz #Łużyce #Saksonia

Saksonia staje się przykładem innowacyjnej, strukturalnej transformacji, jaką deklaruje rząd RFN dla wschodnich krajów związkowych. W Görlitz powstało polsko-niemieckie, interdyscyplinarne centrum badawcze CASUS (Center for Advanced Systems Understanding). Matematycy, informatycy i specjaliści ds. danych z całego świata mają w nim pracować nad zrozumieniem i opanowaniem połączonych systemów opartych na bazach danych. Prace mają dotyczyć m.in.: rozbudowy pojedynczych molekuł i komórek w celu lepszego zwalczania raka, kontrolowania procesów atomowych w celu tworzenia nowych materiałów, poprawy bezpieczeństwa pojazdów autonomicznych.

Na budowę centrum CASUS przeznaczono ok. 11 mln euro, z czego 90% to środki federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, a 10% kraju związkowego Saksonia.

Ponadto w Görlitz powstanie z inicjatywy Towarzystwa Fraunhofera i firmy Siemens centrum badań nad technologią wodorową (Fraunhofer Hydrogen Laboratory Görlitz, HLG).

Tego typu inicjatywy mają według minister Anji Karliczek przyczynić się do rozwoju wschodnich regionów Niemiec w zakresie kształcenia, badań i innowacji. W tym samym celu uchwalona została niedawno ustawa „Strukturstärkungsgesetz Kohleregionen”, w ramach której zaplanowano wsparcie finansowe (ok. 14 mld euro) i strukturalne Łużyc i innych regionów węglowych w Niemczech do 2038 r. (TM)

 

WOKÓŁ FESTIWALU WAGNEROWSKIEGO 2019

#Festiwal #Wagnerowski #Bayreuth

Tegoroczny (108) Festiwal Wagnerowski (Bayreuther Festspiele) w Bayreuth rozpoczął się 25 lipca 2019 r. Zainaugurowało go przedstawienie „Tannhäusera” w nowej inscenizacji Tobiasa Kratzera. W uroczystej gali wzięło udział ok. 2 tys. osób, w tym wielu prominentnych gości (m. in. kanclerz Angela Merkel, minister stanu ds. kultury Monika Grütters, premier Bawarii Markus Söder, książę Bawarii Franz von Bayern, księżna Gloria von Turn und Taxis), co świadczy o tym, że festiwal jest wciąż liczącym się i przyciągającym uwagę wydarzeniem nie tylko w świecie artystycznym ale też politycznym.

Nową inscenizację „Tannhäusera” uznali krytycy za jedną z najbardziej „spójnych”, „zabawnych” i zarazem „poruszających”. Szczególne uznanie wzbudził występ cenionej w świecie mezzosopranistki Eleny Zhidkovej w roli Wenus, która oczarowała publiczność i krytyków „wspaniałym głosem”, „charyzmą” i „zaangażowaniem”. Silne wrażenie wywarła też młoda śpiewaczka norweska Lise Davidsen wcielając się w postać Elżbiety: „Dla takiego głosu warto pielgrzymować do Bayreuth” – pisano.

Krytycznie oceniono natomiast debiut w Bayreuth wielce wyczekiwanego od lat na Zielonym Wzgórzu wybitnego rosyjskiego dyrygenta Valery Gergieva, który jako jeden z pierwszych wprowadził w Rosji niemal wszystkie dzieła Wagnera i wykonuje je od ponad 20 lat w swoim Teatrze Mariańskim. Współpraca ze słynnym dyrygentem jednak mocno rozczarowała muzyków w Bayreuth; wyraźnie zabrakło porozumienia między nimi. Ponadto jego wizję „Tannhäusera” uznano za „nieprzekonującą” i zbyt „mglistą”. Krytycy zarzucili mu też, że w trakcie trwania festiwalu brał udział również w innych wydarzeniach muzycznych (Salzburg, Władywostok, i in.), co ewidentnie zaważyło na jakości artystycznej przedstawienia.

Z przekąsem komentowano też rezygnację z występu na scenie w Bayreuth światowej sławy gwiazdy operowej, Anny Netrebko, która odwołała swe przybycie podając jako powód „przemęczenie”. Krytycy uznali, iż w gruncie rzeczy nieobecność Anny Netrebko nie odegrała żadnej roli.

Festiwal zakończył się w dn. 28 sierpnia 2019 r. W komentarzach podsumowujących tegoroczną edycję można było przeczytać: „sukces reżyserski”, „znakomite (oszałamiające) nowe obsady”, „przeciążeni dyrygenci”. Generalnie uznano, że „tak barwnego Festiwalu Wagnerowskiego dawno nie było”. (MWM)

https://www.dw.com/de/bayreuth-2019-ein-guter-jahrgang-auch-ohne-netrebko/a-50135626

https://www.dw.com/de/bayreuther-festspiele-starten-in-neue-saison/a-49733405

https://rp-online.de/nrw/kultur/bayreuther-festspiele-2019-wagner-im-heissesten-haus-der-welt_aid-44349877

https://konzertkritikopernkritikberlin.wordpress.com/bayreuther-festspiele/bayreuther-festspiele-spielplan-2019/

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640