Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 8(131)/2020

OSTATNIE SONDAŻE PRZED WYBORAMI W HAMBURGU. ROZMOWY W TURYNGII

#Hamburg #wybory #ZgromadzenieObywatelskie

W dniu 23 lutego br. w Hamburgu przeprowadzone zostaną wybory do Zgromadzenia Obywatelskiego (Bürgerschaft). Według sondaży dotychczasowy rząd (Senat) koalicji SPD-Zieloni kierowany przez Petera Tschentschera (SPD) utrzyma większość. W poprzednich wyborach zdecydowanie zwyciężyła SPD, która uzyskała 45,6% głosów. Do Zgromadzenia Obywatelskiego dostało się jeszcze pięć partii: CDU ‒ 15,9%, Zieloni ‒ 12,3%, Die Linke ‒ 8,5%, FDP ‒ 7,4% i AfD ‒ 6,1%.

Według najnowszego sondażu ośrodka Forschungsgruppe Wahlen (20.02.2020) największe szanse na zwycięstwo w Hamburgu ma SPD, na którą chce głosować 39% ankietowanych (+2 p.p. w porównaniu do sondażu z 13.02). Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni ‒ 24% (-1 p.p.), a na kolejnych: CDU ‒ 12% (-1 p.p.), Die Linke ‒ 8,5% (+0,5 p.p.), AfD ‒ 6% (-1 p.p.) i balansująca na granicy progu wyborczego FDP ‒ 5% (+0,5 p.p.). Zbliżone wyniki znalazły się w najnowszym sondażu ośrodka INSA dla dziennika „Bild”, które zostały opublikowane 18 lutego br.

W Turyngii liderzy partii centrowych i lewicowych (Die Linke, CDU, SPD, Sojusz 90/Zieloni) dyskutują w tym tygodniu nad sposobami zażegnania kryzysu do jakiego doszło po kontrowersyjnym wyborze Thomasa Kemmericha na premiera i jego wymuszonej rezygnacji. Liderzy partii chcieliby znaleźć rozwiązanie do 21 lutego, co może być trudne. Podczas piątkowego spotkania będą dyskutować nad ustaleniem ewentualnego terminu przedterminowych wyborów oraz kształtem i sposobem wyboru rządu przejściowego. (PK)

https://www.forschungsgruppe.de/Aktuelles/PB-Extra_Hamburg/

https://www.mdr.de/thueringen/gesprache-linke-gruene-spd-cdu-neuwahl100.html 

 

AKT TERRORU W HANAU

#terroryzm #Hanau

W Hanau, miejscowości  położonej niedaleko Frankfurtu nad Menem, 19 lutego br. miał miejsce akt terroru, w wyniku którego zginęło łącznie 11 osób, a kilka kolejnych odniosło rany. Do ataków przy użyciu broni palnej doszło w lokalnych barach. Sprawcą okazał się Tobias R., obywatel Niemiec mający pozwolenie na broń i uprawiający strzelectwo sportowe. Jego zwłoki znaleziono w miejscu zamieszkania. Mężczyzna popełnił samobójstwo, pozostawiając list oraz nagranie. Zawierają one treści ksenofobiczne i rasistowskie.

Niemieckie media oraz część ekspertów łączą tragedię w Hanau z eskalacją działalności ugrupowań skrajnie prawicowych w RFN. Federalny Urząd Kryminalny wskazuje na grupę około 60 osób o poglądach skrajnie prawicowych stanowiących największe zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Są one w ocenie niemieckich służb zdolne do popełnienia ciężkich przestępstw, w tym na przykład napadów z bronią w ręku lub zamachów bombowych. Od 2012 r. liczba  osób zaliczanych do tej grupy wzrosła w Niemczech pięciokrotnie. (SW)

https://www.welt.de/vermischtes/article206001951/Hanau-10-Tote-nach-Schuessen-Tat-von-Tobias-R-unter-Terrorverdacht.html

https://www.welt.de/politik/deutschland/article206025985/Internationale-Presse-zu-Hanau-Deutschland-macht-uns-wieder-Angst.html

 

OBŁAWA POLICYJNA W NIEMCZECH W SPRAWIE NACJONALISTYCZNEJ GRUPY TERRORYSTYCZNEJ

#terroryzm #skrajnaprawica #Niemcy

W dniu 14.02.2020 r. w 13 niemieckich miejscowościach przeprowadzona została obława policyjna w sprawie nacjonalistycznej grupy terrorystycznej. 12 obywateli niemieckich w wieku 31 do 60 lat trafiło do aresztu śledczego. Według Federalnej Prokuratury Generalnej grupa planowała zamachy na polityków, uchodźców i meczety w kilku krajach związkowych; zamierzała tym samym wywołać kontrataki i stworzyć sytuację wojny domowej w celu przezwyciężenia ustroju państwowego i społecznego Republiki Federalnej Niemiec. W ramach przeszukań policja zabezpieczyła broń palną własnego wyrobu oraz granaty ręczne. Niemieckie media zwróciły uwagę, iż podobny plan miała inna grupa terrorystyczna, znana jako „Revolution Chemnitz”, której proces karny trwa w Dreźnie.

Terroryzm prawicowych ekstremistów w Niemczech nie jest nowym zjawiskiem. Jak wskazują dane instytutu GIRDS (German Institute on Radicalization and De-radicalization Studies), od 1971 r. zanotowano ze strony tej grupy 2459 podpaleń, 348 prób i dokonań morderstwa i 238 napadów z bronią w ręku. Z danych wynika również, iż od 1963 r. zidentyfikowano 108 różnych aktorów nacjonalistycznego terroru (grupy i pojedyncze osoby). (MW)

https://www.derwesten.de/politik/terroristen-wollten-massaker-in-deutschland-und-hatten-diesen-schrecklichen-plan-moscheen-buergerkrieg-schusswaffen-handgranaten-id228448087.html

https://www.nzz.ch/international/u-haft-ueber-zwoelf-mitglieder-der-mutmassliche-rechten-terrorzelle-harter-kern-verhaengt-ld.1541009

https://de.statista.com/infografik/20852/rechtsextremistische-gewalt-und-rechter-terror-in-deutschland/

http://girds.org/projects/database-on-terrorism-in-germany-right-wing-extremism

 

TELEKOM  SPÓŁKA O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA NIEMIEC

#Telekom #udziały #państwo #Niemcy #rząd

Jak mówi raport rządu niemieckiego dotyczący interwencji państwa w gospodarkę, „Udział państwa w Deutsche Telekom AG leży w interesie bezpieczeństwa federalnego”. Pierwotnie raport miał dotyczyć nadmiernego udziału państwa w rynku, obecnie natomiast stanowi wyraz większego zainteresowania instytucji państwowych zaangażowaniem w gospodarkę. W raporcie podkreślono jednak, że inicjatywa i własność prywatna powinny mieć pierwszeństwo przed udziałem państwowym, a działalność państwa powinna ograniczać się do tego, co konieczne.

Telekom jest firmą o krytycznym znaczeniu dla infrastruktury oraz bezpieczeństwa. Jest gwarantem poufności, integralności i dostępności infrastruktury sieciowej. W interesie Niemiec leży zachowanie technologii i suwerenności w obiegu danych. Dlatego z perspektywy rządu konieczne jest posiadanie takiej liczby udziałów, która zapewniałaby mniejszość blokującą. Obecnie  pośrednio i bezpośrednio rząd posiada 31,89% udziałów w korporacji; blokująca mniejszość wymaga posiadania więcej niż 25% udziałów.

Poza Telekomem w raporcie wspomina się też inne spółki o znaczeniu strategicznym, np. Deutsche Bahn, Bundesdruckerei GmbH oraz Airbus. Spółki, które uznano za niewymagające zaangażowania państwa, to Deutsche Post oraz lotniska w Kolonii, Bonn i Monachium. (PSA)

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/bund-telekom-als-sicherheitsrelevant-eingestuft-16627610.html

 

POZYTYWNE SKUTKI ORKANU „SABINA” W NIEMIECKIEJ ELEKTROENERGETYCE

W ostatni weekend w RFN, dzięki odpowiednio silnej wietrzności, około 60% zużytej w tym państwie energii elektrycznej pochodziło z turbin wiatrowych zainstalowanych na morzu i lądzie. Czasowo osiągano poziom 43,7 GW, co oznacza, że został pobity poprzedni rekord, który w przybliżeniu wynosił 43,4 GW.

Należy jednak dodać, że „Sabina” była dużym wyzwaniem dla operatorów sieci, ponieważ zasilanie z turbin wiatrowych nie było jednolite, a turbiny wiatrowe musiały być czasowo wyłączane, gdy porywy wiatru zagrażały sieci i instalacjom wytwórczym. Mimo to według danych przekazanych przez dwóch z czterech największych operatorów sieci przesyłowych w RFN (Amprion i Tennet), nie doszło do poważnych awarii w liniach wysokiego napięcia.

Należy również dodać, że ze względu na poczynione inwestycje w ramach wdrażania Energiewende
w ubiegłym roku 43% zużytej energii elektrycznej w RFN pochodziło z odnawialnych źródeł energii (OZE); można zakładać, że trend ten będzie się nasilał. (WO)

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/erneuerbare-energien-sturm-sabine-sorgt-fuer-rekord-bei-windstrom/25530410.html

 

INAUGURACJA ROKU JUBILEUSZOWEGO FRIEDRICHA HÖLDERLINA 2020

#Hölderlin #rokjubileuszowy #Grütters

W dniu 15 lutego br. został zainaugurowany oficjalnie Rok Jubileuszowy Friedricha Hölderlina, z okazji 250. rocznicy urodzin wybitnego niemieckiego poety, pisarza i filozofa okresu klasyki weimarskiej i romantyzmu (ur. 20.03.1770 r. w Lauffen; zm. 7.06.1843 r. w Tybindze).

Podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna, minister stanu Monika Grütters podkreśliła znaczenie utworów poetyckich Hölderlina i wpływ, jaki wywarły jego ody, elegie i hymny na twórczość innych poetów niemieckich, takich jak: Stefan George, Georg Trakl, Ingeborg Bachmann czy Paul Celan. Jego oddziaływanie sięgało też daleko poza niemiecki obszar językowy, bowiem jego poezja została przetłumaczona na ponad 80 języków i weszła do kanonu „lektur światowych”. W opinii Grütters, Hölderlin pozostanie „efektywnym ambasadorem kultury” i „wiarygodnym świadkiem dla wzajemnych inspiracji różnych kultur”.

W Roku Jubileuszowym Hölderlina zaplanowanych jest ponad 600 różnego rodzaju imprez, koncertów, wystaw i wydarzeń kulturalnych; większość z nich będzie miała miejsce na terenie Badenii-Wirtembergii. Koordynatorem różnorodnego programu kulturalnego, który otrzymał wsparcie finansowe federacji, jest Archiwum Literatury w Marbach. Federacja partycypuje też w kosztach renowacji domu urodzenia poety w Lauffen.

W ramach obchodów jubileuszowych w dn. 29 lutego br. odbędzie się w Reutlingen specjalny koncert w wykonaniu Filharmonii Wirtemberskiej pt. „Hölderlin 2020”; przewidzianych jest ponadto wiele spotkań i wieczorów poetyckich, m.in. w Berlinie  w „Domu Poezji” (Haus für Poesie) przewidziane jest 3-dniowe spotkanie poświęcone międzynarodowej recepcji Hölderlina. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/hoelderlin-jubilaeumsjahr-2020-wird-eroeffnet-kulturstaatsministerin-gruetters-vom-elfenbeinturm-in-die-welt--1722206

https://www.tuebingen-info.de/de/tuebinger-flair/kultur-veranstaltungen-tickets/hoelderlin-jubilaeumsjahr-2020

https://www.tuebingen-info.de/tuebingen/event/detail/Hoelderlin-2020-Sonderkonzert-der-Wuerttembergischen-Philharmonie-Reutlingen-zum-Hoelderlinjubilaeum-1574134/2020-02-29

 

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640