Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego o dialogu z Rosją

#Platzek #Niemcy #Rosja #Niemiecko-RosyjskieForum

W podcaście „Süddeutsche Zeitung” (10.01.2022) szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego i były przewodniczący SPD Matthias Platzeck wyraził swoje zaniepokojenie eskalacją napięcia na linii z Rosją i przedstawiał alternatywne rozwiązania i punkt widzenia dla obecnej sytuacji. W jego opinii w okresie zimnej wojny można było zdefiniować jasną linię podziału stron konfliktu, obecnie wiele z nich się przecina.

Szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego podkreślił konieczność zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji, odwołując się do wystąpienia Putina z 2001 r. w Bundestagu, w którym rosyjski prezydent postulował budowę nowej architektury europejskiego bezpieczeństwa. Platzeck uważa, że zignorowanie tego i późniejszych apeli o gwarancję bezpieczeństwa dla Rosji jest przyczyną koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą i w takim kontekście należy je odczytywać.

Platzeck uznaje obecne rozmowy w Genewie za fakt pozytywny w kontekście otwierania zamkniętych wcześniej kanałów komunikacji NATO-Rosja. To w powrocie do postanowień Aktu Stanowiącego z 1997 r. widzi możliwość deeskalacji napiętych stosunków. Sankcje są według niego nieskutecznym i niewystarczającym narzędziem, a współpracę gospodarczą należy wzmacniać, a nie osłabiać. W wywiadzie dla WDR z 11.01.2022 r. Platzeck powtórzył w większości swoje tezy i nasilił jeszcze przekaz dotyczący sankcji, które według niego nie przyniosły żadnego efektu, nie widzi także sensu ich wprowadzania w odniesieniu do Nord Stream 2.

Forum Niemiecko-Rosyjskie jest berlińską organizacją pożytku publicznego skupiającą przedsiębiorców i osoby zaangażowane wokół kwestii biznesowych i społecznych z obu krajów. Celem statutowym Forum jest wspieranie dialogu i porozumienia między Rosją i Niemcami. (PT)

12 stycznia 2022

https://www.sueddeutsche.de/politik/podcast-nachrichten-platzeck-chef-des-deutsch-russischen-forums-warnt-vor-neuer-eiszeit-1.5504106

https://www1.wdr.de/mediathek/audio/wdr5/wdr5-morgenecho-interview/audio-russland-vertiefte-kooperation-anbieten-100.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640