Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Tegoroczny koncert Filharmoników Berlińskich w Waldbühne przeniesiony z powodu COVID-19

#koncert #filharmonia #BerlinerWaldbühne #COVID-19

Od wielu lat Filharmonicy Berlińscy kończyli tradycyjnie swój sezon artystyczny koncertem na żywo dla wielotysięcznej publiczności w słynnym amfiteatrze leśnym Berliner Waldbühne (powstałym w 1936 r. w ramach budowania obiektów na Igrzyska Olimpijskie w Niemczech). W tym roku stało się inaczej koncert nie mógł się odbyć z powodu pandemii koronawirusa i wynikających stąd obostrzeń (zakaz organizowania masowych imprez) i musiał zostać przełożony.

Postanowiono, że odbędzie się w przyszłym sezonie w dn. 26 czerwca 2021 r. Zapewniono jednocześnie, że zakupione (przed 8.03.2020 r.) bilety nie stracą ważności i będą honorowane podczas przyszłorocznego koncertu. Osoby, które nie zechcą w nim uczestniczyć, mogą otrzymać bon o wartości ceny biletu, do wykorzystania w terminie do 31 grudnia 2021 r. na jakąkolwiek imprezę organizowaną przez Concert Concept Veranstaltungs GmbH Berlin.

W programie koncertu znajdą się utwory: Richarda Wagnera, Fumia Hayasaki, Igora Strawińskiego, Dymitra Szostakowicza i Maurice’a Ravela. Filharmonicy wystąpią pod batutą wenezuelskiego dyrygenta Gustava Duhamela, dyrektora muzycznego Orkiestry Filharmonii w Los Angeles oraz młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Simóna Bolivara w Caracas, który gościł już na scenie Waldbühne na zakończenie sezonu artystycznego w 2008 r.

Organizatorzy nie zawiedli też swej publiczności i 20 czerwca 2020 r., w dniu kiedy miał się odbyć tegoroczny koncert w amfiteatrze, stacje telewizyjne rbb i 3SAT nadały o godz. 20.15 ponad dwugodzinny program stanowiący swoistą muzyczną podróż w czasie. W programie przypomniano wybrane fragmenty koncertów z różnych lat, z udziałem znakomitych solistów i dyrygentów. Była to prawdziwa uczta muzyczna dla melomanów, którą poprowadziła Petra Gute. Prezentację ubarwiły opowieści i zabawne anegdoty trojga muzyków orkiestry: koncertmistrza Daishina Kashimoto, skrzypka Philippa Bohnena oraz waltornistki Sarahy Willis, związane z rozmaitymi przygodami, jakie towarzyszyły niektórym koncertom w poprzednich sezonach.

Dzięki nim można było nie tylko lepiej poznać historię tych wyjątkowych koncertów na wolnym powietrzu ostatnich dwudziestu lat, ale też poczuć ich niezwykłą atmosferę. Należy bowiem wspomnieć, że koncerty te odbywały się nie tylko przy dobrej pogodzie, ale czasami również przy rekordowo wysokich temperaturach, a niekiedy w sążnistych strugach deszczu, co jednak nie zrażało wcale wiernej publiczności, która (wyposażona w peleryny przeciwdeszczowe i parasole) wypełniała po brzegi amfiteatr (liczący ponad 22 tys. miejsc). W całej historii zdarzyło się dotąd jedynie raz (w 2011 r.), że trzeba było w ostatniej chwili odwołać koncert z powodu gwałtownej ulewy i wichury (m.in. z uwagi na muzyków i ich instrumenty). Koncert odbył się później w innym terminie. (MWM)

http://www.musik-heute.de/21138/berliner-philharmoniker-waldbuehne-momente/

https://tvheute.at/3sat-programm/sendung/die-berliner-philharmoniker-in-der-waldbuehne-2020-show_-29669264

https://www.waldbuehne-berlin.de/event/berliner_philharmoniker_2020-06-20_20/

https://www.berliner-philharmoniker.de/konzerte/kalender/details/52571/

https://www.concert-concept.de/show/berliner-philharmoniker/

https://www.waldbuehne-berlin.de/location/geschichte/

https://www.berlin.de/tickets/klassische-konzerte/berliner-philharmoniker-von-goettern-und-helden-leitung-gustavo-dudamel/2020-06-20-berliner-philharmoniker-von-goettern-und-helden-leitung-von-gustavo-dudamel-be665155-96d0-4ba8-b9ef-20e4e76a01a2/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640