Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Trzech kandydatów na stanowisko przewodniczącego CDU

#CDU #przewodniczący #Braun #Merz #Röttgen

W dniu 17.11.2021 r. upłynął termin zgłaszania kandydatów na stanowisko przewodniczącego CDU. O schedę po Arminie Laschecie będzie się ubiegać trzech kandydatów: Helge Braun, Friedrich Merz i Norbert Röttgen. Do startu w wyborach gotowa była również Sabine Buder z Brandenburgii, ale zarząd CDU powiatu Märkisch-Oderland (gdzie jest zapisana) nie zgłosił jej kandydatury (wniosek poparło tylko czterech członków zarządu, dwóch się wstrzymało, a siedmiu było przeciw).

Za faworyta uchodzi Friedrich Merz (ur. w 1955 r.), który po raz trzeci będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego CDU. Dwa razy minimalnie przegrał w drugich turach wyborów (najpierw z Annegret Kramp-Karrenbauer, a następnie z Arminem Laschetem). Teraz jego szanse na zwycięstwo wydają się większe, gdyż przy wyborze przewodniczącego uwzględnione mają być wyniki wewnątrzpartyjnego referendum, a Merz ma silne poparcie partyjnej bazy. Popiera go m.in. konserwatywne skrzydło partii, ma silne wpływy wśród działaczy z Niemiec wschodnich i chadeckiej organizacji młodzieżowej Junge Union (JU). Jego najpoważniejszym rywalem będzie Norbert Röttgen (ur. w 1965 r.), który w styczniu br. już kandydował na stanowisko przewodniczącego CDU, ale odpadł w pierwszej turze głosowania. Röttgen uważa się za reprezentanta „nowoczesnego centrum” w CDU i cieszy się poparciem wśród partyjnych modernistów i reformatorów. Helge Braun (ur. w 1972 r.) jest szefem Urzędu Kanclerskiego i jednym z najbliższych współpracowników kanclerz Angeli Merkel. Jego start w wyborach stanowi pewną niespodziankę. Wydaje się, że może liczyć na poparcie części partyjnego centrum i lewego skrzydła partii, w tym zwolenników i współpracowników kanclerz A. Merkel.

Harmonogram wyboru przewodniczącego CDU prezentuje się następująco: a) w dniach 18.11-2.12.2021 r. kandydaci będą prezentowali swoje programy członkom partii (1.12 odbędzie się wspólna debata trzech kandydatów); b) w dniach 2-16.12 odbędą się wewnątrzpartyjne wybory z udziałem wszystkich członków CDU, a ich wyniki zostaną ogłoszone 17.12; c) jeśli żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50% głosów, to w dniach 29.12.2021-12.01.2022 r. odbędzie się druga tura głosowania; d) oficjalnego wyboru nowego przewodniczącego dokonają delegaci na kongres CDU, który zbierze się w dniach 21-22.01.2022 r. w Hanowerze. Zapowiedziano wcześniej, że delegaci będą respektowali wyniki wewnątrzpartyjnych wyborów. Ponadto podczas kongresu przeprowadzone zostaną wybory członków zarządu CDU oraz odbędzie się debata nad nowym programem CDU. (PK)

19 listopada 2021

https://archiv.cdu.de/cduvorsitz

https://www.welt.de/politik/deutschland/article235135608/Neuer-CDU-Vorsitz-Kandidaten-Merz-Roettgen-und-Braun-zeigen-sich-live.html

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/cdu-vorsitz-merz-braun-roettgen-100.html

https://www.rbb24.de/politik/beitrag/2021/11/sabine-buder-brandenburg-kandidatur-cdu-vorsitz.html   


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640