Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Turyngia: nie będzie przedterminowych wyborów do Landtagu planowanych na 26 września br.

#Turyngia #Landtag #wybory

Nie doszło do zaplanowanego na dzień 19.07.2021 r. głosowania w Landtagu Turyngii w sprawie samorozwiązania parlamentu. W zamierzeniu był to najważniejszy krok do rozpisania przedterminowych wyborów krajowych, które miały się odbyć w tym samym dniu co wybory do Bundestagu (26.09.2021).

W ostatniej chwili posłowie frakcji Die Linke i Zielonych wycofali swoje poparcie dla wspólnego wniosku czterech frakcji (Die Linke, CDU, SPD, Sojusz 90/Zieloni) z 1.07.2021 r. o głosowanie w sprawie samorozwiązania parlamentu, co oznacza, że stracił on ważność (aby tego typu wniosek został poddany pod głosowanie wymagane jest poparcie co najmniej 1/3 liczby posłów). Tuż przed głosowaniem okazało się, że wobec sprzeciwu kilku posłów z ww. frakcji oraz jednego przebywającego w szpitalu, frakcje te nie dysponują większością 2/3 liczby głosów niezbędnych do przyjęcia uchwały o samorozwiązaniu parlamentu (wniosek może liczyć na poparcie 56 posłów, a niezbędne jest uzyskanie 60 głosów). Frakcje Zielonych i Die Linke nie chciały, aby to głosy AfD decydowały o tym, czy parlament zostanie rozwiązany.

Kryzys parlamentarno-rządowy trwa w Turyngii od czasu ostatnich wyborów do Landtagu (27.10.2019). W lutym 2020 r. w kontrowersyjnych okolicznościach wybrano na stanowisko premiera rządu krajowego Thomasa Kemmericha (FDP), który jednak nie był w stanie sformować rządu. Po kilku tygodniach żmudnych negocjacji zawarto porozumienie zaakceptowane przez krajowych liderów Die Linke, CDU, SPD i Sojuszu 90/Zielonych, które zakładało sformowanie tymczasowego rządu mniejszościowego premiera Bodo Ramelowa (Die Linke). Rząd ten miał być u władzy do wiosny 2021 r. Planowane na kwiecień br. przedterminowe wybory zostały przesunięte na wrzesień ze względu na trudną sytuację pandemiczną w Turyngii. Jednak wobec niepewności co do wyników głosowania w sprawie wniosku o samorozwiązanie parlamentu wnioskodawcy zdecydowali się z niego zrezygnować. Tym samym 26.09 nie odbędą się wybory do Landtagu Turyngii, a tamtejsi wyborcy tego dnia będą wybierać tylko swoich przedstawicieli w Bundestagu.

Co dalej? Możliwych jest kilka rozwiązań: 1. Mniejszościowy rząd koalicji Die Linke-SPD-Zieloni pozostanie u władzy do końca kadencji (do jesieni 2024 r.), starając się zyskać poparcie dla kluczowych ustaw ze strony dwóch opozycyjnych frakcji (CDU i FDP); 2. W późniejszym okresie uda się zebrać odpowiednią liczbę posłów popierających wniosek o samorozwiązanie parlamentu, co pozwoli na rozpisanie przedterminowych wyborów; 3. Premier Ramelow zdecyduje się wystąpić do Landtagu z wnioskiem o wotum zaufania, a jeśli go nie otrzyma, droga do przedterminowych wyborów będzie stała otworem. Przy obecnym układzie sił w Landtagu takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne; 4. Zostanie złożony wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu wraz z propozycją kandydata na nowego premiera. Z takim wnioskiem chce wystąpić AfD, proponując kandydaturę swego lidera Björna Höckego, jednak żadna z pozostałych frakcji nie popiera takiego rozwiązania. Obecnie najbardziej realna wydaje się opcja pierwsza. (PK)

21 lipca 2021

https://www.mdr.de/nachrichten/thueringen/landtagswahl/landtag-aufloesung-neuwahlen-landtagswahl-liveticker-100.html

https://www.mdr.de/nachrichten/thueringen/landtag-thueringen-nach-abgesagter-neuwahl-100.html

https://www.mdr.de/nachrichten/thueringen/landtag-thueringen-neuwahl-optionen-verfassung-100.html

https://www.thueringer-landtag.de/presse/pressemitteilungen/sondersitzung-findet-nicht-statt/

https://landesrecht.thueringen.de/bsth/document/jlr-VerfTHpIVZ


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640