Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

WYBORY 2021: Partie chadeckie po raz pierwszy poniżej 20% w badaniach sondażowych

#Niemcy #wybory #Bundestag #CDU/CSU #SPD

Sondaże przedwyborcze w Niemczech ukazują systematycznie słabnące od połowy lipca poparcie dla partii chadeckich. Według najnowszego sondażu instytutu Forsa poparcie dla CDU/CSU spadło już poniżej psychologicznej granicy 20%, choć wyniki innych sondaży opublikowanych na początku września (takich ośrodków jak INSA, Forschungsgruppe Wahlen, YouGov, infratest dimap) prognozują poparcie dla partii chadeckich na poziomie 20-23%. We wszystkich sondażach na prowadzeniu znalazła się SPD (25-26%), a niekorzystny dla partii chadeckich trend staje się coraz bardziej widoczny.

Według sondażu instytutu Forsa z 7.09.2021 r. przygotowanego na zlecenie telewizji RTL i ntv największym poparciem cieszy się SPD, na którą chce głosować 25% ankietowanych (wynik lepszy o 2 punkty procentowe w porównaniu z sondażem z 31.08). CDU/CSU notują najniższe w swej historii poparcie sondażowe wynoszące 19% (-2 p.p.), a na partię Sojusz 90/Zieloni chce głosować 17% ankietowanych (-1 p.p.). Na dalszych miejscach znalazły się: FDP 13% (+1 p.p.), AfD 11% (bez zmian) i Die Linke 6% (bez zmian). Mniejsze partie popiera łącznie 9% ankietowanych (bez zmian). Uzyskany przez CDU/CSU rezultat jest najgorszym od powstania RFN w 1949 r. i od początku publikowania sondaży przez instytut Forsa. Po raz ostatni w sondażu instytutu Forsa SPD miała tak dużą przewagę nad partiami chadeckimi w grudniu 2001 r., kiedy wynosiła ona 7 p.p. (41% dla SPD, 34% dla CDU/CSU).

Jeszcze w połowie lipca (Forsa z 14.07.2021 r.) CDU/CSU mogła liczyć na poparcie na poziomie 30%, Sojusz 90/Zieloni 19%, a SPD 15%. Później kampania partii chadeckich załamała się, za co w dużym stopniu odpowiedzialny jest kandydat na kanclerza CDU/CSU Armin Laschet, który nieumiejętnie pokierował kampanią i nie ustrzegł się poważnych błędów (w tym niestosownego zachowania w obliczu ludzkiej tragedii spowodowanej przez powódź). Podjęte na przełomie sierpnia i września przez władze partii chadeckich działania mające ożywić kampanię obu partii (m.in. huczna inauguracja gorącej fazy kampanii z 21.08 czy też powołanie 3.09 ośmioosobowej „drużyny przyszłości” mającej wesprzeć Lascheta w sprawach merytorycznych) nie przyniosły na razie rezultatów.

Wśród kandydatów na kanclerza wysuniętych przez czołowe partie największym zaufaniem społecznym cieszy się kandydat SPD Olaf Scholz. Według sondażu ośrodka infratest dimap (dla telewizji ARD) z 2.09 na Scholza oddałoby głos 43% ankietowanych, na A. Lascheta 16%, a na kandydatkę partii Sojusz 90/Zieloni Annalenę Baerbock 12%. 29% badanych nie ma w tej sprawie zdania lub nie zamierza poprzeć żadnej z kandydatur. (PK)

9 września 2021

https://www.rtl.de/cms/rtl-ntv-trendbarometer-umfrageschock-fuer-die-union-cdu-csu-unter-20-prozent-4826798.html

https://www.infratest-dimap.de/umfragen-analysen/bundesweit/ard-deutschlandtrend/2021/september/  


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640