Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wybory samorządowe w Dolnej Saksonii: CDU i SPD na czele, zwyżka notowań Zielonych

#wyborysamorządowe #SaksoniaDolna #CDU #SPD #Zieloni

W dniu 12.09.2021 r. w Dolnej Saksonii odbyły się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybierali swoich reprezentantów do lokalnych zgromadzeń przedstawicielskich: sejmików powiatowych i regionalnych (region Hanower), rad gminnych, rad miejskich, rad dzielnicowych, jak również wybierali bezpośrednio (łącznie 282 osoby) landratów (w tym prezydenta regionu Hanower), burmistrzów oraz nadburmistrzów miast na prawach powiatu, m.in. Brunszwiku, Oldenburga, Getyngi, Osnabrück i Wolfsburga. O 29 536 mandatów ubiegało się 71 225 kandydatów, w tym 19 938 kobiet.

W wyborach samorządowych w Dolnej Saksonii zwyciężyła CDU, której kandydatów poparło 31,7% głosujących (spadek poparcia o 2,6 p.p. w porównaniu z wyborami z 2016 r.). Na drugim miejscu znalazła się SPD, która uzyskała 30,0% (-1,2 p.p.), a trzecie miejsce przypadło partii Sojusz 90/Zieloni z poparciem na poziomie 15,9%. Zieloni odnotowali największy wzrost poparcia w porównaniu z poprzednimi wyborami (+5,8 p.p.). Na kolejnych miejscach znalazły się: FDP 6,5% (+1,7 p.p.), WGR 5,6% (-0,4 p.p.) i AfD 4,6% (-3,3 p.p.). Frekwencja wyborcza wyniosła 57,1% i była o 1,5% wyższa niż w 2016 r.

Jeśli chodzi o wybory bezpośrednie (gdzie do zwycięstwa niezbędne było uzyskanie co najmniej 50% głosów), to w większości przypadków konieczna będzie druga tura głosowania, która odbędzie się 26.09, równolegle z wyborami do Bundestagu.

Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) z umiarkowanym optymizmem przyjął wyniki swojej partii. Podkreślił, że w wielu miejscach kandydaci SPD mają szansę na zwycięstwo w drugiej turze wyborów na stanowiska landratów, burmistrzów i nadburmistrzów. Bernd Althusmann ‒ lider krajowej CDU oraz wicepremier i minister gospodarki, pracy, komunikacji i cyfryzacji Dolnej Saksonii  nie krył zadowolenia z wyniku swojej partii w kontekście zbliżających się wyborów do Bundestagu. Również liderka Zielonych Anna Kura pozytywnie oceniła rezultat swojej partii. Podkreśliła, że „Dolna Saksonia staje się coraz bardziej zielona”, co dobrze wróży w perspektywie wyborów federalnych. Stefan Birkner, przewodniczący krajowej FDP, podkreślił, że jego partia uzyskała na tym poziomie swój drugi najlepszy wynik w Dolnej Saksonii w ciągu ostatnich 40 lat. Rozczarowania wynikiem swojej partii nie krył lider krajowej AfD Jens Kestner. (PK)

15 września 2021

https://wahlen.statistik.niedersachsen.de/KW2021/KW/000.pdf

https://wahlen.statistik.niedersachsen.de/KW2021/

https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/kommunalwahl_niedersachsen_2021/Kommunalwahlen-CDU-bleibt-staerkste-Kraft-in-Niedersachsen,kommunalwahl1210.html

https://landeswahlleiterin.niedersachsen.de/presse_service/presseinformationen/zahlen-daten-fakten-203907.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640