Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wyjątkowe koncerty Staatskapelle Berlin

#koncerty #Berlin #Beethoven #StaatskapelleBerlin #Staatsoper #UnterdenLinden

Wieczorem w dn. 6 września 2020 r. na placu Bebelplatz w centrum Berlina zabrzmiała muzyka Ludwiga v. Beethovena. Koncert miał miejsce w ramach cyklu wydarzeń muzycznych organizowanych od 2007 r. przed gmachem Opery Państwowej Unten den Linden, których motto brzmi: „Opera Państwowa dla wszystkich”.

Tegoroczny koncert miał wyjątkowy charakter z dwóch powodów: został poświęcony Beethovenowi z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora i stanowił część programu obchodów Roku Beethovenowskiego. Jego wykonawcą była jedna z czołowych orkiestr berlińskich: Staatskapelle Berlin pod dyrekcją Daniela Barenboima. Koncert został zarejestrowany przez rozgłośnię ZDF i był transmitowany w dn. 13 września br. w godzinach późnowieczornych.  

Z powodu pandemii COVID-19 w koncercie wzięło udział jedynie 2 tys. osób (a nie jak zazwyczaj ok. 10 tys.). Wyjątkowość koncertu wynikała również z faktu, iż zaproszenia zostały rozesłane przede wszystkim do pracowników handlu detalicznego i służby zdrowia jako wyraz wdzięczności i podziękowania za ich pracę i oddanie w czasie pandemii koronawirusa.

Podczas koncertu zaprezentowano uwerturę „Egmont” oraz dwa „Romanse na skrzypce i orkiestrę”, którymi oczarowała publiczność światowej sławy skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. W drugiej części koncertu zabrzmiała IX Symfonia Beethovena ze słynną „Odą do radości”, którą wykonał Chór Opery Państwowej oraz soliści: Julia Kleiner (sopran), Waltraud Meier (mezzo-sopran), Andreas Schager (tenor) i René Pape (bas). Nietypowe było tym razem ustawienie chóru, który stał w dwóch rzędach po obu stronach publiczności (a nie za orkiestrą), zachowując odpowiednie odstępy od siebie (1,5 m). W programie był też przewidziany występ światowej sławy pianisty Lang Langa, który miał wykonać II Koncert fortepianowy; z uwagi jednak na ryzyko narażenia zdrowia w czasie pandemii koronawirusa podczas międzynarodowych lotów, artysta odwołał przyjazd.

Ponadto w dniu 11 września 2020 r. miał miejsce jeszcze jeden uroczysty koncert, którym orkiestra Staatskapelle Berlin, uczciła 450-lecie swego istnienia. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier oraz urzędujący burmistrz Berlina Michael Müller. Staatskapelle Berlin została założona w 1570 r. jako Dworska Kapela Elektorów Brandenburskich (Kurbrandenburgische Hofkapelle) i od 1742 r. jej siedziba mieści się w nowo powstałym wówczas gmachu Opery Państwowej Unter den Linden. Na przestrzeni wieków dyrygowali nią znakomici mistrzowie batuty, m.in Hermann Abendroth, Fritz Busch, Bruno Walter, Wilhelm Furtwängler, Erich Kleiber, Herbert von Karajan i in. Od 1991 r. szefem orkiestry i generalnym dyrektorem muzycznym Opery jest Daniel Barenboim.

Podczas koncertu orkiestra wykonała „Initiale” francuskiego kompozytora Pierre Bouleza, który w 2005 r. został mianowany honorowym dyrygentem Staatskapelle Berlin oraz VII Symfonię L.v.Beethovena. Swe prawykonanie miał też utwór Jörga Widmanna „Zeitensprünge – 450 Takte für Orchester”, napisany specjalnie z okazji jubileuszu zespołu. Koncert został również nagrany i był transmitowany na żywo na stronie internetowej arte concert oraz odtworzony przez stację telewizyjną arte (13.09.). (MWM)

https://www.berlin.de/tickets/klassische-konzerte/nachrichten/6284561-3047755-barenboim-und-annesophie-mutter-treten-o.html

https://www.staatskapelle-berlin.de/de/orchester/news/staatsoper-fuer-alle-und-festkonzert-im-tv.56/

http://www.musik-heute.de/21522/berlin-feiert-beethoven-staatsoper-fuer-alle-konzert/

https://klassik-begeistert.de/450-jahre-staatskapelle-berlin-impressionen-staatskapelle-berlin-daniel-barenboim/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640