Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wzrost liczby przestępstw o podłożu antysemickim w Niemczech

#Niemcy #antysemityzm #Pau

W 2020 r. w Niemczech odnotowano rekordową liczbę 2275 przestępstw o podłożu antysemickim. Jest to najwyższy wskaźnik od 2001 r., czyli od momentu, kiedy zaczęto prowadzić w RFN szczegółowe statystyki dotyczące różnorodnych form przemocy i przestępczości o charakterze politycznym. Wstępne dane zostały zaprezentowane przez rząd federalny w odpowiedzi na interpelację poselską Petry Pau (Die Linke).

Całkowita liczba przypadków mających miejsce w minionym roku może jednak jeszcze wzrosnąć, gdyż policja wciąż przekazuje nowe zgłoszenia do bazy „Przestępstw o podłożu politycznym” (PMK). Wśród 2275 antysemickich zdarzeń (dla porównania w 2019 r. było ich 2032) odnotowano 55 aktów przemocy oraz 313 przestępstw propagandowych związanych na przykład z używaniem antykonstytucyjnych symboli. Pozostałe przypadki, w tym obelgi czy podżeganie do nienawiści,  zakwalifikowano do kategorii „inne”. Niemiecka policja w minionym roku zidentyfikowała 1367 podejrzanych o czyny antysemickie, ale aresztowała tylko 5 osób. (SW)

https://www.petra-pau.de/person/index_s.htm


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640