Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

„Znikający Mur” ‒ interaktywna instalacja w ramach niemieckiej prezydencji w radzie UE w Poznaniu

#Instytut Goethego #prezydencja Niemiec #instalacja artystyczna

Z okazji prezydencji Niemiec w Radzie UE Instytut Goethego (Goethe-Institut) przygotował specjalny program kulturalny o zasięgu europejskim. Jednym z projektów artystycznych jest interaktywna instalacja nazwana „Znikający mur” („Verschwindende Wand”). Jej prezentacja będzie miała miejsce od sierpnia do listopada 2020 r. w 17 różnych miastach Europy: Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Salonikach, Segowii, Antwerpii, Wilnie, Belfaście, Madrycie, Turynie, Brukseli, Nikozji, Hadze, Rotterdamie, Namur, Mediolanie, Barcelonie.

Oficjalna inauguracja instalacji odbędzie się w Poznaniu, w dn. 24 sierpnia 2020 r. na Pl. Wolności, gdzie będzie ją można obejrzeć do 27 sierpnia br. W jej otwarciu udział wezmą: Konsul Honorowy Niemiec w Poznaniu, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Dyrektor Malta Festival Poznań oraz przedstawiciel Instytutu Goethego. W Polsce instalacja zostanie zaprezentowana również w Gdańsku (Długi Targ: 30.08.-1.09.2020) oraz w Warszawie (Bulwary nad Wisłą: 18.09.- 20.09.2020).  

Ideą projektu jest odzwierciedlenie językowej i duchowej różnorodności Europy, a także bogactwa europejskiej kultury. Instalację tworzy wielka rama (o wymiarach ok. 2 m wysokości i 5 m szerokości) oraz przeźroczysta ściana z pleksi, wypełniona kratownicą, w której mieścić się będzie ok. 6 tys. ruchomych drewnianych klocków, na których wygrawerowane zostały rozmaite cytaty w trzech językach (oryginalnym, polskim i niemieckim), nadesłane wiosną br. przez mieszkańców z różnych krajów europejskich w ramach lokalnych konkursów organizowanych przez Goethe-Institut. Są to fragmenty ulubionych piosenek, wierszy, powieści, pism filozoficznych, filmów, a także wypowiedzi i sentencje znanych pisarzy, myślicieli, kompozytorów, polityków (np. J. W. Goethego, Th. Adorno, H. Arendt, W. Churchilla, T. Mazowieckiego etc.), jak również autorów współczesnych (H. Müllera, O. Tokarczuk).

Przechodnie oglądający instalację będą mogli zabierać ze sobą klocki z cytatami na pamiątkę bądź ofiarować je bliskim czy znajomym. „Znikające klocki” mają symbolizować znikający mur, budowane sztucznie granice, które dzielą narody, społeczności, wspólnoty i wreszcie zwykłych ludzi. Przesłaniem tej instalacji jest przekonanie, iż mogą one zniknąć dzięki wspólnym działaniom wielu zainteresowanych; na końcu pozostanie jedynie „pusta ściana” ‒ „Myśli są wolne” (nawiązanie do niemieckiej pieśni z początku XIX w. „Die Gedanken sind frei”).

Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie zwrócił uwagę, iż cytaty te wyrażają „indywidualne tęsknoty i marzenia”, a także „nadzieje” mieszkańców współczesnej Europy. Podkreślił też wspólnotowy charakter projektu, zarówno w fazie jego powstawania, kiedy był współtworzony przez obywateli wielu krajów europejskich zgłaszających propozycje cytatów, jak też w fazie prezentacji instalacji, gdy klocki z cytatami będą zabierane przez osoby zainteresowane. Im więcej osób odwiedzi instalację, tym szybciej „mur zniknie”, uważa Ch. Bartmann i dodaje: „Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej”. (MWM)

 

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/kulturprogramm-wand-1777842  

https://www.goethe.de/ins/pl/de/kul/sup/vwd.html

https://www.eu2020.de/eu2020-de/veranstaltungen/-/2366982

https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-en/news/verschwindende-wand-1777886

https://www.poznan.pl/mim/info/news/znikajacy-mur-interaktywna-instalacja-stanie-na-pl-wolnosci,151670.html

https://poznan.naszemiasto.pl/wyjatkowa-konstrukcja-w-centrum-poznania-na-placu-wolnosci/ar/c1-7859073

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640