Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Z Archiwum Instytutu Zachodniego, nr 21/2018: Zbrodnia w Piaśnicy. Badania Barbary Bojarskiej

„Rozejrzałam się wokół siebie i zauważyłam świeżo rozkopany prostokątny dół, a w nim wielu zabitych. Rozpoznałam wśród nich mężczyzn i kobiety. Widziałam także zabitych leżących na ziemi obok dołu, widziałam też kilkanaście osób czołgających się po ziemi. Były one zapewne ciężko ranne, u niektórych zauważyłam już tylko drgawki przedśmiertne. Zabici i ranni byli zalani krwią. Ślady krwi widziałam też na ziemi. SS-Manni byli także silnie okrwawieni”. Jest to fragment relacji Elżbiety Ellwart, która była naocznym świadkiem egzekucji w Lasach Piaśnickich w 1939 r. Jej wstrząsające zeznania złożone zostały przez Barbarę Bojarską do Archiwum II Wojny Światowej. Historyczka zebrała jeszcze kilkanaście innych relacji, które stanowią efekt jej badań nad zbrodnią piaśnicką. Dziś niewątpliwie są one jednym z ważniejszych źródeł historycznych do poznania tego okrutnego rozdziału okupacji niemieckiej w Polsce.

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru serii wydawniczej Instytutu Zachodniego w Poznaniu pt. „Z Archiwum Instytutu Zachodniego”. W numerze 21. opisujemy pionierskie badania Barbary Bojarskiej nad tematyką dokonanego w Lasach Piaśnickich ludobójstwa. Prezentujemy również materiały archiwalne związane z tym zagadnieniem.

Wersja pdf

Strona Archiwum II Wojny Światowej


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640