Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Monografie i prace zbiorowe

Challenges for the Application of Rule of Law in European States

Challenges for the Application of Rule of Law in European States

Challenges for the Application of Rule of Law in European States, ed. Magdalena Bainczyk (praca zbiorowa, teksty w j. angielskim, niemieckim i polskim)

Seria „Prace Instytutu Zachodniego” nr 95

Tłum. z niemieckiego Adam Peszke

z angielskiego  Marcin Turski

 226 ss., format A5, oprawa miękka, data publikacji: 18 październik 2019 r.

 Księgarnia Instytutu Zachodniego


cena: 28 zł,  zamawiam

Publikacja zawiera rozważania naukowców z Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Polski nt. stosowania zasady państwa prawa, jak i deficytów poznawczych i naukowych występujących w toczącej się europejskiej debacie dotyczącej treści i roli zasady państwa prawa w systemie prawa krajowego i prawa UE w państwach członkowskich Unii. Tematyka ta, aktualna w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce, nabrała wymiaru ogólnoeuropejskiego ze względu na wyrok TS UE z maja 2019 r. wskazujący na brak niezawisłości prokuratury w RFN i jej mocne powiązanie z ministerstwem sprawiedliwości oraz pytanie prejudycjalne wniesione przez sąd w Wiesbaden w sprawie oceny, czy sąd niemiecki  można kwalifikować jako niezawisły i bezstronny. Publikacja pomaga zrozumieć  toczącą się debatę europejską, która w najbliższych latach stanowić będzie jeden z najbardziej intensywnie dyskutowanych problemów polityczno-prawnych w UE.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640